Давидешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Давидешт
Општина
Држава Романија
АрџешОкруг
Население (2002)[1]2.852
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Давидешт (романски: Davideşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.852 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]