Бајкулешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајкулешт
Општина
Бајкулешт is located in Романија
Бајкулешт
Бајкулешт
Координати: 45°4′N 24°42′E / 45.067° СГШ; 24.700° ИГД / 45.067; 24.700
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]6.312
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Бајкулешт (романски: Băiculeşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 6.312 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 45°04′N 24°42′E / 45.067° СГШ; 24.700° ИГД / 45.067; 24.700