Басков

Координати: 44°54′N 24°49′E / 44.900° СГШ; 24.817° ИГД / 44.900; 24.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Басков
општина
Поглед кон Басков
Поглед кон Басков
Басков is located in Романија
Басков
Басков
Координати: 44°54′N 24°49′E / 44.900° СГШ; 24.817° ИГД / 44.900; 24.817
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]8.876
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Басков (романски: Bascov) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 8.876 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°54′N 24°49′E / 44.900° СГШ; 24.817° ИГД / 44.900; 24.817