Тигвени

Координати: 44°44′N 25°9′E / 44.733° СГШ; 25.150° ИГД / 44.733; 25.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тигвени
општина
Тигвени is located in Романија
Тигвени
Тигвени
Координати: 44°44′N 25°9′E / 44.733° СГШ; 25.150° ИГД / 44.733; 25.150
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.689
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Тигвени (романски: Tigveni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.689 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°44′N 25°9′E / 44.733° СГШ; 25.150° ИГД / 44.733; 25.150