Мих’ешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мих’ешт
Општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]5.882
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Мих’ешт (романски: Mihăeşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која ивеат 5.882 жители. Комуната се состои од седум села.

Наводи[уреди | уреди извор]