Катеаска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катеаска
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Катеаска (романски: Căteasca) е општина во округ Арџеш во јужна Романија. Комуната се состои од седум села.