Вл’дешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вл’дешт
општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.172
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Вл’дешт (романски: Vlădeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.172 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]