Ботени

Координати: 44°52′N 25°08′E / 44.867° СГШ; 25.133° ИГД / 44.867; 25.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботени
општина
Ботени is located in Романија
Ботени
Ботени
Координати: 45°10′N 25°7′E / 45.167° СГШ; 25.117° ИГД / 45.167; 25.117
Држава Романија
ОкругАрџеш
Површина24,06 км2 (929 ми2)
Население (2002)[1]2.708
 • Густина112,6/км2 (2,920/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ботени (романски: Boteni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.708 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°52′N 25°08′E / 44.867° СГШ; 25.133° ИГД / 44.867; 25.133