Рук’р

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рук’р
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 6.207
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Рук’р (романски: Rucăr) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 6.207 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]