Арефу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арефу
општина
Манастирот во Арефу
Манастирот во Арефу
Арефу is located in Романија
Арефу
Арефу
Координати: 45°20′53″N 24°36′0″E / 45.34806° СГШ; 24.60000° ИГД / 45.34806; 24.60000
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]2.786
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Арефу (романски: Albota) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.786 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 45°20′N 24°36′E / 45.333° СГШ; 24.600° ИГД / 45.333; 24.600