Мироши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мироши
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 2.830
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Мироши (романски: Miroşi) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.830 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]