Прејди на содржината

Нукшвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нукшвар
општина
Езеро во Нукшвар
Езеро во Нукшвар
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.720
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Нукшвар (романски: Nucşoara) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 1.720 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]