Ведеа (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведеа
општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.304
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ведеа (романски: Vedea) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.304 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]