Санта Крус де Марчена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус де Марчена
Санта Крус де Марчена
Санта Крус де Марчена
Знаме на Санта Крус де Марчена
Координати: 37°01′N 2°36′W / 37.017° СГШ; 2.600° ЗГД / 37.017; -2.600
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна20 км2 (7,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000325000000325 м
Население (2018)
 • Вкупно218[1]
 • Густина11,9/км2 (30,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Крус де Марчена — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Санта Крус де Марчена помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

215

208 209 200 204 204 237

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]