Велефике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велефике
Поглед кон Велефике
Поглед кон Велефике
Координати: 37°11′N 2°24′W / 37.183° СГШ; 2.400° ЗГД / 37.183; -2.400
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна65 км2 (25,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000930000000930 м
Население (2018)
 • Вкупно253[1]
 • Густина4,0/км2 (10,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Велефике — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велефике помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

313

314 318 310 284 263 261

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]