Антас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антас
Знаме на АнтасАмблем на Антас
Амблем
Координати: 37°14′N 1°55′W / 37.233° СГШ; 1.917° ЗГД / 37.233; -1.917
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАна Јоакина Гарсија Нуњес
Површина
 • Вкупна100 км2 (38,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000108000000108 м
Население (2018)
 • Вкупно3,169[1]
 • Густина32,2/км2 (83,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.antas.es

Антас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Антас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005
2006 2007 2008

2,677

2,729 2,844 2,925

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (англиски) Antas Архивирано на 8 јули 2011 г. - Tourist information for Antas
  • (шпански) Antas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Antas Архивирано на 22 февруари 2006 г. - Diputación Provincial de Almería