Алама де Алмерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алама де Алмерија
Поглед кон Алама де Алмерија
Поглед кон Алама де Алмерија
Знаме на Алама де АлмеријаАмблем на Алама де Алмерија
Амблем
Координати: 36°57′N 2°34′W / 36.950° СГШ; 2.567° ЗГД / 36.950; -2.567
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Мартинес Родригес
Површина
 • Вкупна26 км2 (10,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (2018)
 • Вкупно3,615[1]
 • Густина132,2/км2 (342,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алама де Алмерија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алама де Алмерија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,124

3,165 3,201 3,241 3,253 3,319 3,438

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]