Парталоа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Partaloa, Spain
Поглед кон Парталоа
Поглед кон Парталоа
Амблем на Partaloa, Spain
Амблем
Координати: 37°24′N 2°13′W / 37.400° СГШ; 2.217° ЗГД / 37.400; -2.217
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна53 км2 (20,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000544000000544 м
Население (2018)
 • Вкупно1,055[1]
 • Густина11,5/км2 (29,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Парталоа — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Парталоа помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

377

384 377 391 469 529 611

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]