Бенисалон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенисалон
Поглед кон Бенисалон
Поглед кон Бенисалон
Координати: 37°12′N 2°14′W / 37.200° СГШ; 2.233° ЗГД / 37.200; -2.233
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЕмилио Кид Алонсо
Површина
 • Вкупна32 км2 (12,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000936000000936 м
Население (2005)
 • Вкупно308
 • Густина9,6/км2 (24,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бенисалон — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бенисалон помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

324

304 291 309 305 302 308

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]