Еникс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еникс
Координати: 36°52′N 2°36′W / 36.867° N; 2.600° W / 36.867; -2.600
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЛуис Франсиско Паниагва Тортоса
Површина
 • Вкупна67 км2 (25,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000723000000723 м
Население (2005)
 • Вкупно322
 • Густина4,8/км2 (12,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.enix.es

Еникс — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Еникс (општина) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

284

289 283 281 302 315 322

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Enix - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía