Лукар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукар
Лукар
Лукар
Координати: 37°24′N 2°25′W / 37.400° СГШ; 2.417° ЗГД / 37.400; -2.417
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна95 км2 (36,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000895000000895 м
Население (2018)
 • Вкупно766[1]
 • Густина8,7/км2 (22,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лукар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лукар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

792

767 787 786 791 798 822

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]