Прејди на содржината

Фињана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фињана
Панорамски поглед кон Фињана
Панорамски поглед кон Фињана
Координати: 37°10′N 2°50′W / 37.167° СГШ; 2.833° ЗГД / 37.167; -2.833
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна135 км2 (52,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000950000000950 м
Население (2018)
 • Вкупно1,992[1]
 • Густина18,1/км2 (46,9/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.finana.com

Фињана — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Фињана помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,727

1,741 2,514 2,488 2,450 2,432 2,442

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]