Инстинсион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инстинсион
Панорамски поглед кон Инстинсион
Панорамски поглед кон Инстинсион
Знаме на Инстинсион
Координати: 36°59′N 2°39′W / 36.983° СГШ; 2.650° ЗГД / 36.983; -2.650
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна33 км2 (12,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000431000000431 м
Население (2018)
 • Вкупно429[1]
 • Густина15,9/км2 (41,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Инстинсион — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Инстинсион помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

544

538 538 531 533 527 524

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]