Бедар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бедар
Поглед кон Бедар
Поглед кон Бедар
Координати: 37°11′N 1°58′W / 37.183° СГШ; 1.967° ЗГД / 37.183; -1.967
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАбгел Коладо Фернандес
Површина
 • Вкупна46 км2 (17,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000404000000404 м
Население (2018)
 • Вкупно927[1]
 • Густина16,9/км2 (43,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бедар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Предлошка:Demography 8col Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bédar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bédar - Diputación Provincial de Almería