Далијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Далијас
Црквата во Далијас
Црквата во Далијас
Координати: 36°49′N 2°52′W / 36.817° СГШ; 2.867° ЗГД / 36.817; -2.867
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЈеронимо Роблес Агвадо
Површина
 • Вкупна140 км2 (54,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000411000000411 м
Население (2018)
 • Вкупно4,031[1]
 • Густина27,0/км2 (69,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Далијас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Далијас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,663

3,634 3,679 3,680 3,660 3,675 3,773

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]