Туриљас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туриљас
Поглед кон Туриљас
Поглед кон Туриљас
Координати: 37°02′N 2°16′W / 37.033° СГШ; 2.267° ЗГД / 37.033; -2.267
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна39 км2 (15,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000847000000847 м
Население (2018)
 • Вкупно233[1]
 • Густина6,2/км2 (16,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Туриљас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Туриљас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

247

250 249 242 235 240 241

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]