Таберно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таберно
Црква во Таберно
Црква во Таберно
Координати: 37°28′N 2°04′W / 37.467° СГШ; 2.067° ЗГД / 37.467; -2.067
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна44 км2 (17,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000704000000704 м
Население (2018)
 • Вкупно963[1]
 • Густина24,7/км2 (63,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Таберно — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Таберно помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,002

974 990 1,012 1,032 1,081 1,085

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Taberno - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Taberno Архивирано на 10 март 2007 г. - Diputación Provincial de Almería