Сиеро (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиеро
Поглед кон Сиеро
Поглед кон Сиеро
Знаме на Сиеро
Координати: 37°19′N 2°24′W / 37.317° СГШ; 2.400° ЗГД / 37.317; -2.400
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна28 км2 (10,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755000000755 м
Население (2018)
 • Вкупно393[1]
 • Густина16,3/км2 (42,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лубрин — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сиеро (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

484

471 472 452 452 452 457

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]