Сорбас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сорбас
Панорамски поглед кон Сорбас
Панорамски поглед кон Сорбас
Координати: 37°06′N 2°07′W / 37.100° СГШ; 2.117° ЗГД / 37.100; -2.117
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна249 км2 (96,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2018)
 • Вкупно2,389[1]
 • Густина11,4/км2 (29,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сорбас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сорбас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,735

2,693 2,651 2,732 2,749 2,707 2,840

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Sorbas - The Sorbas Website
  • (шпански) Sorbas Архивирано на 19 август 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Sorbas Архивирано на 29 септември 2007 г. - Diputación Provincial de Almería
  • (шпански) (англиски)Search Sorbas Архивирано на 19 август 2006 г. - Description, information and photographs of Sorbas, Almeria. In English & Spanish