Лос Гаљардос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лос Гаљардос
Лос Гаљардос
Лос Гаљардос
Знаме на Лос Гаљардос
Координати: 37°10′N 1°56′W / 37.167° СГШ; 1.933° ЗГД / 37.167; -1.933
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна35 км2 (13,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000132000000132 м
Население (2020)
 • Вкупно2,902[1]
 • Густина82,5/км2 (213,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лос Гаљардос — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лос Гаљардос помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,700

1,798 1,897 2,067 2,252 2,583 2,887

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2020 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]