Сомонтин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сомонтин
Знаме на Сомонтин
Координати: 37°23′N 2°23′W / 37.383° СГШ; 2.383° ЗГД / 37.383; -2.383
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна19 км2 (7,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000830000000830 м
Население (2018)
 • Вкупно463[1]
 • Густина27,1/км2 (70,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сомонтин — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сомонтин помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

492

509 506 508 501 530 515

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]