Берха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берја
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата
Знаме на Берја
Координати: 36°51′N 2°57′W / 36.850° СГШ; 2.950° ЗГД / 36.850; -2.950
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Торес Лопес
Површина
 • Вкупна218 км2 (84,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000335000000335 м
Население (2018)
 • Вкупно12,381[1]
 • Густина65,4/км2 (169,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Берха — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Берха помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

13,317

13,279 13,331 13,405 13,670 13,924 14,249

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]