Табернас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Табернас
Pueblo en Desierto de Tabernas by Maksym Abramov.jpg
Координати: 37°03′N 2°23′W / 37.050° СГШ; 2.383° ЗГД / 37.050; -2.383
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна281 км2 (108,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400000000400 м
Население (2005)
 • Вкупно3.410
 • Густина12,1/км2 (31,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Табернас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Табернас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,241

3,210 3,204 3,217 3,110 3,180 3,410

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Tabernas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Tabernas - Diputación Provincial de Almería