Прејди на содржината

Улеила дел Кампо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улеила дел Кампо
Панорамски поглед кон Улеила дел Кампо
Панорамски поглед кон Улеила дел Кампо
Координати: 37°11′N 2°12′W / 37.183° СГШ; 2.200° ЗГД / 37.183; -2.200
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна39 км2 (15,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000640000000640 м
Население (2018)
 • Вкупно836[1]
 • Густина25,3/км2 (65,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Улеила дел Кампо — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Улеила дел Кампо помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

976

977 979 1,007 995 972 988

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]