Марија (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
María, Spain
Панорамски поглед кон
Панорамски поглед кон
Координати: 37°42′N 2°09′W / 37.700° СГШ; 2.150° ЗГД / 37.700; -2.150
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна225 км2 (86,9 ми2)
Надм. вис.&100000000000011940000001.194 м
Население (2018)
 • Вкупно1,261[1]
 • Густина7,0/км2 (18,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Марија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Марија (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,685

1,654 1,643 1,634 1,595 1,575 1,565

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]