Алболодуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алболодуј
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Алболодуј
Координати: 37°02′N 2°37′W / 37.033° СГШ; 2.617° ЗГД / 37.033; -2.617
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Салвадор Матарин Гил)
Површина
 • Вкупна70 км2 (27,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377000000377 м
Население (2018)
 • Вкупно621[1]
 • Густина10,6/км2 (27,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алболодуј — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .


Демографски развој на Алболодуј помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

811

812 800 765 765 764 745

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт