Прејди на содржината

Бакарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бакарес
Поглед кон Бакарес
Поглед кон Бакарес
Знаме на Бакарес
Координати: 37°15′N 2°27′W / 37.250° СГШ; 2.450° ЗГД / 37.250; -2.450
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХосе Сегура Јименез
Површина
 • Вкупна95 км2 (36,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000012060000001.206 м
Население (2018)
 • Вкупно232[1]
 • Густина3,1/км2 (7,9/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бакарес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бакарес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

284

291 295 295 287 296 291

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]