Арболејас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арболејас
Поглед кон Арболејас
Поглед кон Арболејас
Координати: 37°21′N 2°04′W / 37.350° СГШ; 2.067° ЗГД / 37.350; -2.067
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФрансиско Перес Мирас
Површина
 • Вкупна65 км2 (25,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000278000000278 м
Население (2018)
 • Вкупно4,586[1]
 • Густина43,4/км2 (112,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Арболејас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Арболејас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,540

1,540 1,615 1,782 2,000 2,310 2,819

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Arboleas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Arboleas Архивирано на 3 август 2006 г. - Diputación Provincial de Almería