Санта Фе де Мондухар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Фе де Мондухар
Поглед кон Санта Фе де Мондухар
Поглед кон Санта Фе де Мондухар
Знаме на Санта Фе де Мондухар
Санта Фе де Мондухар is located in Шпанија
Санта Фе де Мондухар
Санта Фе де Мондухар
Координати: 36°58′N 2°31′W / 36.967° СГШ; 2.517° ЗГД / 36.967; -2.517
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна35 км2 (13,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000233000000233 м
Население (2018)
 • Вкупно432[1]
 • Густина12,5/км2 (32,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Фе де Мондухар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Санта Фе де Мондухар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

414

473 458 456 437 433 437

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]