Алабија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алабија
Црквата во Алабија
Црквата во Алабија
Знаме на АлабијаАмблем на Алабија
Амблем
Координати: 36°59′N 2°35′W / 36.983° СГШ; 2.583° ЗГД / 36.983; -2.583
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХозе Нунез Кастила
Површина
 • Вкупна16 км2 (6,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2018)
 • Вкупно648[1]
 • Густина43,3/км2 (112,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алабија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алабија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

670

672 683 681 676 679 692

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]