Албанчес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албанчес
Координати: 37°17′N 2°10′W / 37.283° СГШ; 2.167° ЗГД / 37.283; -2.167
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФрансиско Мартинез Гарсија
Површина
 • Вкупна35 км2 (13,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000465000000465 м
Население (2018)
 • Вкупно753[1]
 • Густина19,5/км2 (50,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Албанчес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Албанчес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

605

586 575 585 638 697 681

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]