Насимјенто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Насимјенто
Координати: 37°06′ СГШ 2°38′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 81 km2 (31,3 sq mi)
Надм. вис. 809 m (2.670 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 467
 • Густина 5,8/km2 (14,9/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Насимјенто е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Насимјенто помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

528

515 509 482 466 465 467

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Nacimiento - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía (шпански)
  • Nacimiento - Diputación Provincial de Almería (шпански)
  • Nacimiento - Información de Nacimiento por Angel Mateo (шпански)