Феликс (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Феликс
Поглед кон Феликс
Поглед кон Феликс
Знаме на ФеликсАмблем на Феликс
Амблем
Координати: 36°52′N 2°39′W / 36.867° СГШ; 2.650° ЗГД / 36.867; -2.650
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна81 км2 (31,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000815000000815 м
Население (2018)
 • Вкупно642[1]
 • Густина6,6/км2 (17,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Феликс — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Феликс (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

575

571 562 566 557 564 534

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Felix Архивирано на 19 август 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) [ Felix] - Diputación Provincial de Almería