Ел Ехидо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Ехидо
Авионски поглед кон Ел Ехидо
Авионски поглед кон Ел Ехидо
Знаме на Ел Ехидо
Координати: 36°46′N 2°48′W / 36.767° СГШ; 2.800° ЗГД / 36.767; -2.800
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Енцисо Руиз
Површина
 • Вкупна227 км2 (87,6 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2018)
 • Вкупно84,710[1]
 • Густина303,2/км2 (785,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.elejido.org

Ел Ехидо — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Ел Ехидо помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

51,485

53,008 55,710 57,063 61,265 63,914 68,828

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]