Лас Трес Виљас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лас Трес Виљас
Патоказ за Дона Марија во Лас Трес Виљас
Патоказ за Дона Марија во Лас Трес Виљас
Координати: 37°08′N 2°42′W / 37.133° СГШ; 2.700° ЗГД / 37.133; -2.700
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна85 км2 (32,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000688000000688 м
Население (2018)
 • Вкупно570[1]
 • Густина6,9/км2 (17,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лас Трес Виљас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лас Трес Виљас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

605

607 601 588 663 632 587

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Las Tres Villas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Las Tres Villas - Diputación Provincial de Almería