Вијатор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вијатор
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Координати: 36°53′N 2°25′W / 36.883° СГШ; 2.417° ЗГД / 36.883; -2.417
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна21 км2 (8,1 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009500000095 м
Население (2018)
 • Вкупно5,791[1]
 • Густина188,1/км2 (487,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вијатор — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Вијатор помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,493

3,567 3,634 3,617 3,793 3,872 3,950

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]