Армуња де Алмансора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армуња де Алмансора
Координати: 37°21′N 2°24′W / 37.350° СГШ; 2.400° ЗГД / 37.350; -2.400
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХосе Беруезо Падила
Површина
 • Вкупна8 км2 (3,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000624000000624 м
Население (2018)
 • Вкупно321[1]
 • Густина40,3/км2 (104,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Армуња де Алмансора — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Армуња де Алмансора помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

324

322 327 327 303 310 322

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]