Канхајар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канхајар
Црквата во Канхајар
Црквата во Канхајар
Знаме на Канхајар
Координати: 37°00′N 2°44′W / 37.000° СГШ; 2.733° ЗГД / 37.000; -2.733
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФрансиско Гусман Санчес
Површина
 • Вкупна67 км2 (25,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000618000000618 м
Население (2018)
 • Вкупно1,202[1]
 • Густина23,5/км2 (60,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Канхајар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Канхајар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,694

1,667 1,656 1,618 1,582 1,575 1,573

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]