Риоха (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Риоха
Casa Consistorial y Plaza de la Constitución de Rioja (Almería).jpg
Знаме на Риоха
Знаме
Амблем на Риоха
Амблем
Координати: 36°56′ СГШ 2°27′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 36 km2 (13,9 sq mi)
Надм. вис. 122 m (403 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 1.329
 • Густина 36,9/km2 (95,6/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Риоха е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Риоха (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,186

1,191 1,199 1,213 1,213 1,278 1,329

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Rioja - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Rioja - Diputación Provincial de Almería