Албокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албокс
Знаме на Албокс
Знаме
Map of Albox (Almería).png
Координати: 37°23′ СГШ 2°08′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Гарсија Наваро
Површина
 • Вкупна 168 km2 (64,9 sq mi)
Надм. вис. 420 m (1.386 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 11.271
 • Густина 67,1/km2 (173,8/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место www.albox.es

Албокс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Албокс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

9,671

9,599 9,661 9,974 10,409 10,680 11,271

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Official Website
  • (шпански) Albox - Diputación Provincial de Almería
  • (англиски) Albox Information - Tourist information for the town of Albox
  • (англиски) Albox Information - General information about Albox and a directory of Albox businesses and services
  • (шпански) Portalbox - El Portal de la gente de Albox
  • (шпански) La voz de Albox - (The voice of Albox)
  • (англиски) Albox - Abusos Urbanisticos Almanzora -NO